Mit rejt a Greentech Festival elnevezés?
Maga a Greentech Festival egy nemzetközi fenntarthatóság témájú rendezvénysorozat, melynek idei állomását Berlin rendezte. A rendezvény immár komoly múltra tekint vissza, és Európa legnagyobb ilyen témájú rendezvénye. Globális jellegét mutatja, hogy jövőre például Los Angelesben tartják majd.
A konferenciaközpontnak is kiváló helyszínt biztosító, egykori Tegel repülőtér Lufthansa csarnoka és környéke, a repülőtér betonja igazi tudományos fesztiválközponttá változott, ahol egy nagy kiállítótér fogadta a szép számú érdeklődő közönséget. A kiállítók között olyan nagyvállalatok találhattunk a teljesség igénye nélkül, mint a Deutsche Bahn, az E.ON, a Tesla, a Lufthansa, a Samsung vagy éppen a Shell. Négy-öt színpadon egyszerre zajlottak a programok, informatív panelbeszélgetéseken, érdekes előadásokon is részt lehetett venni. Az esemény rangját mutatja, hogy például Prof. Dr. Johan Rockström, a nemzetközileg elismert, fenntarthatósági kérdésekkel foglalkozó tudós is előadott, akit a Times nemrég a világ 100 legbefolyásosabb embere közé választott. De említhetnénk dr. Mamphela Ramphele-t, a fenntarthatóságban meghatározó Római Klub társelnökét, számos minisztert, ismert zenészt vagy éppen a 2016-os év Formula 1-es világbajnokát, Nico Rosberget, aki az esemény társszervezője . A fesztivál elnevezés egyáltalán nem félrevezető, hiszen, bár komoly témákról esett szó, mint az elektromobilitás, az ESG, a hidrogén-átállás,vagy a fenntarthatóság, a fesztiváljelleget kiállított elektromos autók és motorok, driving experience programok, babzsákok, könnyed beszélgetések, networking lehetőség biztosította.
Hogy képviseltette magát az Audi a rendezvényen?
A márka külön standdal vett részt a fesztiválon, ahol a legfontosabb fenntarthatósági témák bemutatása mellett különböző témájú panelbeszélgetések is zajlottak, közöttük az én előadásom A Mission:Zero az Audi Hungariánál címmel, melynek fókuszában vállalatunk karbonsemlegessége állt. Bemutattam, milyen intézkedéseket hoztunk Győrben a karbonlábnyomunk csökkentése érdekében, hogyan értük el 2020-ra a CO2-semleges működést, mely törekvések mentén, milyen jövőbeli projekteken dolgozunk. A 20 perces panelemet követően számos komoly szakmai tartalmú kérdést kaptam. A jelenlévőket érdekelte többek között, miként zajlik karbonsemlegességünk hitelesítése, vagy hogyan vonjuk be kollégáinkat a közös munkába.
Sokan biztosan nem tudják, mivel foglalkozik a világ legnagyobb motorgyárában és az egyik legmodernebb járműgyárában egy környezetvédelmi osztály.
Mi azon dolgozunk, hogy vállalatunk működése a lehető legnagyobb mértékben környezetbarát legyen. Feladataink közé tartozik – számos más téma mellett – a Környezeti Compliance Menedzsment Rendszer felügyelete, ezen belül én a karbonsemlegességi témával foglalkozom behatóbban. A dekarbonizációt vizsgálva folyamatosan adatokat gyűjtünk a karbonlábnyomunk alakulásáról, analizáljuk, hogy a különböző intézkedések adaptálása miként valósítható meg vállalatunknál, és milyen pozitív hozadékkal jár. Természetesen foglalkozunk stratégiai tervezéssel, és részt veszünk olyan hosszú távú, innovatív projektben is, mint a Direct Air Capturing vagy a Hidrogén Projekt, melyen belül zajlik többek között egy mesterséges intelligenciaalapú indikátorrendszer fejlesztése is.
Felmerül a kérdés, milyen szakember, aki ilyen projektekkel foglalkozik?
Műszaki menedzserként végeztem környezetmenedzsment szakirányon a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd ott is folytattam a tanulmányaimat, és szereztem doktori fokozatot, valamint energetikai veszteségfeltáró szakmérnök is vagyok. Az audis munkámmal párhuzamosan a Széchenyi István Egyetem Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszékének tanszékvezető egyetemi docenseként is dolgozok.
Milyen légkör veszi körül ma Magyarországon, Győrben a fenntarthatóság kérdését? Milyen a mai fiatalok hozzáállása, érdeklődése a témában?
A diákjaim egyre jobban érdeklődnek a fenntarthatóság iránt. Korábban lepkehálóval kellett fogni a hallgatókat egy-egy projekthez, most már ők maguk keresnek meg, hogy szervezzünk hulladékgyűjtő fesztivált vagy fenntarthatósági szakkollégiumot. Úgy gondolom, jó irányba haladunk, egyre nyitottabbak vagyunk a – szerencsére most már egyre inkább – trendi, fenntartható megoldásokra.
3 nap, 15.000 látogató, több mint 190 kiállító, több mint 150 előadó. Úttörő emberek, zöld technológiák és ötletek, innovációk, vállalatok, szervezetek, globális döntéshozók inspiratív közege, akik igyekeznek jobbá tenni világunkat.