Audisok a nagyvilágban – Mexikóban is oroszlánrész

Audisok a nagyvilágban – Mexikóban is oroszlánrész
Audisok a nagyvilágban – Mexikóban is oroszlánrész

2025. 02. 20.

Amikor az ember egy másik országba költözik a munkája miatt, rengeteg kérdés merül fel: Milyen lesz az új környezet? Hogyan boldogul majd a mindennapokban? Megéri a váltás?
Oroszlán Gyula számára a válasz egyértelmű: igen! Két éve dolgozik Mexikóban, és ez az időszak nemcsak a szakmai fejlődését segítette, hanem rengeteg új élményt is hozott számára. Hogyan változott a gondolkodása? Miben fejlődött a karrierje? És milyen tapasztalatokat osztana meg azokkal, akik hasonló lépésen gondolkodnak?

Olvasd el a teljes interjút és ismerd meg Gyula történetét!

Oroszlán Gyula a Széchenyi István Egyetemen mechatronikai mérnöki diplomát szerzett, majd elvégezte az elektromos járműhajtások szakmérnöki képzést. Vállalatunknak 2012 óta a munkatársa, ahol kezdetben karbantartó mérnökként tevékenykedett a P4 szegmensben, az EA888 ZKG blokkmegmunkáláson. Ezt követően operatív és szervezési feladatokat is ráruháztak, amely végeredményben elindította a vezetővé válás irányába – majd Mexikóba, ahol jelenleg a kétéves kiküldetését tölti.
 
Mire vagy a legbüszkébb az itteni karrieredben?

Oroszlán Gyula: Nehéz egy dolgot kiemelni. Büszke vagyok például arra, hogy a világ legnagyobb motorgyárában azon a megmunkálósoron dolgoztam, ahol a világ egyik legtöbb darabszámban gyártott erőforrásához készítettük a forgattyúsházat. Bár a VW konszernen belül számos járműtípusba beépülő motort több telephelyen is gyártják, Győr Typführer (típusvezető) szerepben oroszlánrészt vállal a termék előállításában. Mivel a motorra vonatkozó valamennyi változást itt vezettük be, majd a szerzett tapasztalatokat megosztottuk a többi gyártóhellyel, számos komplex és izgalmas projektekben vehettem részt. Kiemelt fontosságú termékként a gyártósor előnyt élvezett az átfogó karbantartási tevékenységek végrehajtásában, az új berendezések telepítésében és az új módszerek bevezetésében. Mindezek sikeres végrehajtása minden esetben komoly felkészülést követelt minden résztvevőtől. A volumen miatt pedig önmagában is egy nagyon fegyelmezett, felelősségteljes, jól strukturált működésre volt és van szükség a mindennapokban, hogy biztosítani lehessen a folyamatos termelést és minőséget.

Azt is kiemelném, hogy az akkori vezetőm szakmai helyetteseként számos alkalommal nyílt lehetőségem vezetői szerepekben bontogatni a szárnyaim. A mai napig örömmel tekintek vissza arra a 4 hónapos időszakra, amikor vihettem is sort, ami egy nagyon élménydús, valamint a fejlődésemhez nagyban hozzájáruló, kihívásokkal teli lehetőség volt.

Büszke vagyok arra is, hogy a 3 hónapos fiunkkal teljesítettük a 22 órás repülőutat Mexikóba. Komolyra fordítva, nagy örömmel tölt el, hogy a családommal végig csináljuk ezt a nem mindennapi kiküldetést. Egy ekkora váltás már önmagában óriási kihívás, ám ha az ember ezt gyermekvállalással is megfűszerezi, akkor igazi kalanddá válik, a szó legpozitívabb értelmében.
 

A munkádban mi motivál a leginkább?

OGY: Az új kihívások keresése – és azok csapatban történő megoldása. Szeretem a kihívást jelentő feladatokat közösen feltárni, analizálni, majd azokra a lehető legjobb, hosszútávon is fenntartható megoldásokat, folyamatokat kidolgozni. A korábbi helyemre gondolva nagyon motiváló érzés az is, hogy világszerte rengeteg vásárlóhoz jut(ott) el az a motor, amelynek az előállításához hozzájárultam.
 

Hogyan jött a külföldi kiküldetés lehetősége?

OGY: Bár elsősorban a német irány vonzott, a külföldi kiküldetés mindig is foglalkoztatott. Minél nagyobb a váltás (telephely, ország, márka, nyelv, beosztás stb.), annál jobb.

Mexikó úgy került a látóterembe, hogy az EA888 motort Silaóban is gyártják. Szoros a kapcsolatunk velük, rendszeres a tudástranszfer. S mivel igényt tartottak a helyben nyújtott segítségre, a vezetőim nekem ajánlották fel a lehetőséget. A váltás a személyes karrierutamat is támogatta és a konszern érdekeit is szolgálta. Mindezt megbeszéltem a párommal is, aki szerencsére nagyon nyitottan állt a dologhoz, így aztán természetesen vele érkeztem Mexikóba, majd nagy örömünkre, a kiküldetés ideje alatt megszületett az első fiunk is.
 

Miért vállaltad a kiküldetést?

OGY: Vonzott egy teljesen új kultúra megismerése. Ahogyan az is, hogyan tudok majd integrálódni a számomra teljesen ismeretlen közegbe, s ott emberileg fejlődni. Nagyon izgalmasnak tűnt egy ilyen lenyűgöző kultúrával rendelkező ország megismerése. Nem vagyok poliglott, de szeretem az idegen nyelveket, ezért az is nagyon vonzó volt, hogy az angol és német mellett lehetőségem nyílik a spanyol nyelvet is helyben elsajátítani. Egyetértek azzal, hogy az adott nyelv megtanulásával lehet a legjobban megismerni egy kultúrát.
 

Melyek a mindennapi feladataid?

OGY: A mexikói motorgyárban a feladatom a gyártástámogatás. Ennek része a Győrben jól bevált folyamatok átültetése, az akut esetek kezelése, azokra hosszútávú intézkedések bevezetése, a gépek rendelkezésre állásának biztosítása – és természetesen a megfelelő volumen és minőség elérése. Konkrét példaként említeném az itt még zajló EVO5 típus integrációjának a támogatását. Rendkívül izgalmas a helyi mexikói kollégákkal és a kiküldött munkatársakkal együtt dolgozni. Érkezett ide kiküldött Németországból, Lengyelországból, Csehországból, Indiából, Brazíliából, szóval nagyon színes a csapat. Igazi interkulturális élmény! Egyben kiváló lehetőség arra, hogyan találjuk meg az eltérő kulturális háttér ellenére a közös hangot és érjük el együtt a célunkat.
 

Milyen a kapcsolatod az ottani munkatársaiddal?

OGY: A mexikói kultúrából adódóan közvetlenek és nyitottak, ennek is köszönhető, hogy számos munkatárssal sikerült nagyon jó viszonyt kialakítanom. Fontosak számukra a közösségi élmények, gyáron belül és azon kívül egyaránt. A munkában a mérföldkövek elérése ugyanúgy lényeges, mint a születésnapok és a privát sikerek megünneplése, vagy éppen az ebéd közös elköltése. Ezeken majdnem kötelező a részvétel, hogy elnyerjük a bizalmukat, s hogy mihamarabb integrálódni tudjunk. Ráadásul, egy jó mexikói tequila mellett gyorsan kötődnek a barátságok. A kiküldöttek is nagyon összetartóak. Itt egy viszonylag kis csapatról van szó, legfeljebb 15-en lehetünk az egész gyárban. Mindenki tud mindenkiről és átérzi a másik helyzetét. Az Auditól összesen hárman vagyunk itt magyarok kiküldetésben.
 

Melyek a főbb különbségek a magyar és a mexikói munkahelyi kultúra között?

OGY: Lazább, laposabb hierarchia jellemzi az itteni szervezeti struktúrát, így könnyebb elérni a magasabb vezetői szinteket is. Fontosak a személyes kapcsolódások, ezért például a Covid miatt távolságtartást nehezen élték meg. Nagyon gyakran megérintik és megölelik egymást, amely ránk nem igazán jellemző. Sokszor egyszerűbb és gyorsabb információkat személyesen elkérni, mint e-mailben vagy telefonon. Szeretnek csoportokba szerveződni, közösen dolgozni. Fontos számukra az apróbb sikerek megünneplése is, ami mellett mi talán a napi rohanásban elmennénk. Miközben érdemes lenne olykor kicsit valóban megállni, s megadni a kisebb sikereknek is az elismerést. A mexikói rendkívül vallásos nemzet. A gyárban több helyen láthatóak feszületek.

Nagyon látványos és megható, amikor halottak napján az egyes üzleti területek oltárokat építve róják le tiszteletüket a halottaik előtt. Szokatlan, de nagyon érdekes látvány mindez egy motorgyárban.

 

Mit gondolsz, melyek azok a személyes és szakmai tulajdonságok, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy valaki boldoguljon egy kiküldetés során? Mit javasolsz annak, aki kiküldetésbe készül? Mi az, amit előtte mindenképpen tegyen meg?

OGY: Legyen nyitott az újra! Az új emberekre, az új kultúrára, az új folyamatokra, az új mentalitásra, az új szemléletmódra. Tolerancia és türelem mellett legyen igénye arra, hogy meg akarja érteni, miért gondolnak valamiről mást, vagy csinálnak másképp valamit. Kell a kíváncsiság és az érdeklődés! S még valami: ki kell lépni a komfortzónából! A kiküldetésre pedig úgy kell tekinteni, mint egy soha vissza nem térő lehetőségre, amelynek révén belülről ismerhetjük meg az adott kultúrát és nemzetet. A tengerentúli kiküldetés persze térben és időben is nagy távolságot jelent az otthontól. Nem lehet egyszerűen csak hétvégére hazautazni, sőt. Már egy sima hazatelefonálás is más színezetet kap a 7–8 órás időeltolódás miatt. Arra is muszáj kitérni, hogy az otthoni bürokratikus ügyek intézése is bonyolult feladat. Ezért a reziliencia (hogy mentálisan mennyire vagyunk képesek megbirkózni az akadályokkal, nehéz élethelyzetekkel) egy olyan kvalitás, amellyel jó, ha már rendelkezünk. Az azonban biztos, hogy a kiküldött látványosan fejleszti majd ezt a képességét.

 

Mivel töltöd/töltitek a szabadidőt? A környéken miket láttál/láttatok eddig, merre kirándultál/kirándultatok? Mi volt az eddigiek közül a legszebb, a leglátványosabb, a legemlékezetesebb? Mi az, amit mindenképpen szeretnél még megnézni, ahova szeretnél még ellátogatni?

OGY: Nem mindennap adódó lehetőség ilyenkor jobban megismerni Amerikát. Természetesen meglátogattuk a legfelkapottabb turistalátványosságokat Mexikóban, amelyek jellemzően a Yucatán-félszigeten vannak – mint például Tulum, Cancún, Chichen Itza. 

A legemlékezetesebbnek mégis a Kalakmulban található piramisokat nevezném. A bejárattól még 60 kilométert kellett vezetni a dzsungel közepébe, mire elértünk az építményhez, amely azon kevés piramisok közé tartozik, amelyekre még fel lehet mászni.


Ugyanakkor jártunk Mexikóvárosban,Pueblában vagy Puerto Vallartán, a Csendes-óceáni tengerparton. Vissza nem térő alkalom ilyenkor olyan részeit is látni Mexikónak, ahova az ember nem utazna el turistaként, ugyanakkor egyrészt nagyon szépek, másrészt azokból is rengeteget megtudhatunk a helyi kultúráról. Szeretjük felfedezni a mexikói konyhát is, amely nagyon izgalmas, színes és ízletes.

Jártunk Guatemalában is, de minden percét élveztem a houstoni NASA-központban tett USA-beli látogatásnak is. Szeretem a magashegyi túrákat, amely itt különösen kapóra jön, mivel Mexikóban számos hegy található, amelyek közül több is 5000 méter feletti. Nagy mérföldkő lenne számomra ilyen magasság fölé jutni… Ezt még szeretném teljesíteni.


Mi hiányzik a legjobban az itthoni dolgokból?

OGY: A család, a barátok, a magyar ételek. A munkából pedig az otthon már jól működő folyamataink, az erősen folyamatorientált szemléletmód és a strukturált munkavégzés, amihez otthon már hozzászoktam.
 

Milyen gyakran látogatsz haza?

OGY: Eddig kétszer voltam otthon. Először a fiam születése miatt. Másodjára pedig akkor, amikor elég idős lett ahhoz, hogy utazhasson. Ezután már hárman repültünk vissza Mexikóba.

 

El tudnád képzelni, hogy a kiküldetési idő leteltével is külföldön élj?

OGY: Hosszabbítást nem terveztem, szeretném otthon folytatni a megkezdett vezetői fejlesztésemet. Ám ha a távoli jövőbe tekintek, akkor... Soha ne mondd, hogy soha.

Ha a munkától elvonatkoztatunk, akkor van olyan szempont, ami vonzóvá teszi Mexikót, így például az életszemélet, az időjárás, a turizmus, vagy éppen az ételek. Ám vannak olyan kritikus szempontok – ilyen a közbiztonság vagy a közlekedés –, amelyek alapvetően eltérnek attól, amit Európában megszoktunk. Ezekhez napi szinten már nem tudnék alkalmazkodni.

Vissza az előző oldalra

Kapcsolat

Cím
9027 Győr, Audi Hungária út 1.

Telefon
+ 36 96 66 8888
E-mail


Aktuális híreinket a Hírek oldalon olvashatja.

Amennyiben a sajtóanyagokkal kapcsolatban további információra van szüksége, kérjük forduljon a Vállalati kommunikáció területének munkatársaihoz.

Kapcsolatfelvételi űrlap